• Değerli Kulanıcılarımız Bu Mesajı Görenler Bir Bismillah çekmeyi Unutmasın .

Dini Günler Nelerdir ?

#1
Kandil Günleri

• 7 Mart Regaib Kandili
• 2 Nisan Miraç Kandili
• 19 Nisan Berat kandili
• 8 Kasım Mevlid Kandili
• 8 Mart 3 aylar başlangıcıdır.

3 Ayların Başlangıcı
8 Martta başlayan , Rahmet ve Mağrifet kapıları olan Recep , Şaban ve Ramazan ayını içinde barındıran , Regâib kandiliyle başlayıp , Miraç ve Berat ile devam eden bin aydan daha hayırlı Kadir gecesi ile son bulan manevi yükseliş ve bağışlanma ayıdır.
Hz. Peygamber işaret etmiş ve şöyle buyurmuştur : " Recep Allah ' ın ayı şaban benim ayım , ramazan da ümmetimin ayıdır. " ( Aclûni , Keşfu ' l - Hafâ , I. 423 , Hadis No : 1358 )


Dini Bayramlar

• Ramazan Bayramı
• Kurban Bayramı

Regaip Kandili
Müslümanlarca recep ayının ilk cuma gecesi kutlanan kandil.

Miraç Kandili
Recep Ayının 27. gecesine Miraç gecesi denir. Miraç kelime anlamı tabiriyle göğe çıkma yükselme anlamındadır. İsra ve Miraç Hâdises , Peygamber Efendimiz ( s.a.v ) hicretinden 18 ay evvel Vukû bulmuştur. Miraç olayı Peygamber Efendimiz ( s.a.v ) Mescid - i Harâm ' dan Mescid - i Aksâ ' ya oradan da Allah ' ın Huzuruna yükseldiği Hâdiseye denir.


Berat Kandili
Allah ' ın ekstra rahmet , lütuf ve mağrifetiyle tecelli ederek , kullarına bağışlanma , kapılarını ardına kadar araladığı ; müminlerin dualarına icabet ettiği günahlarını affettiği , yapılan ibadetleri normal zamanlardan kat kat fazla mükâfatlandırdığı bir zaman dilimidir.


Mevlid kandili
İnsanlığın kurtuluşu için gönderilen son ve en büyük Peygamber Hz. Muhammed ( s.a.v ) miladi 571 yılı Rebi ü ' l - evvel ayının 12. gecesi doğmuştur ve Bu gece " Mevlid Kandili " demiştir.


Ramazan Bayramı
Ramazan yada Şeker Bayramı islam aleminde oruç tutme aayı olan Ramazan ' ın ardından 3 gün boyunca kutlanan Bir bayram. Hicri takvime göre onuncu ay olan şevval ayının ilk 3 günü kutlanır.


Kurban Bayramı
Zihicce ayının onuncu günü başlayıp dört gün süren ve bu süre içinde , islam din gereğince , yoksullara dağıtılmak üzere kurban kesilen dinsel bayramdır. Hanefilere göre Bayramın 3. günü akşamına kadar devam eden ( Merğînânî , el - Hidâye , VII , 154 ). Bu süre içinde gece ve gündüz kesilenilir. Ancal gündüz kesilmesi daha uygundur. Şâfîîlere göre ise 4. günü gün batımına kadar kesilebilir. ( şirbînî , Muğni 'l - muhtâc , IV , 383 ; İbn Rüsd , Bidâye , I , 436 )
 
Demetevler evden eve Nakliyat Ankara Şehir İçi Nakliye Ankara evden eve nakliyat

Moderatör tarafında düzenlendi: