• Değerli Kulanıcılarımız Bu Mesajı Görenler Bir Bismillah çekmeyi Unutmasın .

HZ. ZEKERİYA’NIN (A.S) KÜNYESİ

If you share as a subject, not a comment, it will provide a faster development for you

veysel

Site Yöneticisi
Yönetici
#1
HZ. ZEKERİYA’NIN (A.S) KÜNYESİ

Zekeriyya -aleyhisselam-, Süleyman -aleyhisselam-’ın soyundan olan Elisa ile evlendi. Elisa, Meryem’in annesi olan Hunne’nin kızkardeşidir. Hunne’nin kocası, İmran’dır.

Zekeriyya -aleyhisselam- ile Elisa’dan Yahya -aleyhisselam- doğmuştur.

HZ. ZEKERİYA’NIN (A.S) KUR’AN’DA GEÇEN ÖZELLİĞİ

Hz. Zekeriyya’nın Kur’an’da anılan bir başka özelliği de annesi tarafından mabede adanan Hz. Meryem’in himayesini üzerine almış olmasıdır. Hz. Meryem’in mabedde kimin himayesinde kalacağı hususunda İmran ailesi arasında kura çekilince kura Hz. Zekeriyya’ya çıkar. Rivayete göre Hz. Meryem’in korunmasını üstlendikten sonra Hz. Zekeriyya mabedde Hz. Meryem’e tahsis ettiği dua odasına (mihrab) her çıkışında onun yanında taze meyveler bulur. Bazı rivayetlere göre taze meyvelerden maksat onun kışın yaz meyvelerini, yazın da kış meyvelerini bulmasıdır. Meryem’e Allah tarafından meyveler ihsan edildiği bilgisine yer verilen rivayetlerde bu durumun Zekeriyya’yı, Allah’ın tıpkı Meryem’e mevsim dışı meyveler ihsan etmesi gibi yaşlanmış bedenlerinde bir çocuk üretebileceği düşüncesine sevkettiği ve bunun için Allah’a dua ettiği belirtilir.

Kur’an-ı Kerîm’de adı altı yerde geçen Zekeriyya (al-i İmran 3/37, 38; el-En‘am 6/85; Meryem 19/2, 7; el-Enbiya 21/89) duası kabul edilen, hayırlı işlere koşan (el-Enbiya 21/90), namaz kılan (al-i İmran 3/39), Meryem’i himaye eden (al-i İmran 3/37) bir kişi ve Allah’ın kulu olarak (Meryem 19/2) anlatılmaktadır (Fîrûzabadî, VI, 92-93). Kaynaklarda Zekeriyya’nın Davûd ve Süleyman soyundan geldiği zikredilmektedir.​
 
Üst